Про спірні питання нового проекту ЗУ «Про телебачення та радіомовлення» на CrimeaMediaCom

П'ятниця, 7 Червня, 2013 18:18
Олена Бондаренко, перший заступник глави Комітету Верховної ради України з питань свободи слова та інформації, на MediaComSummit-2013 першого міжіндустріального проекту CrimeaMediaCom, який відбувся 29 травня 2013 року в Алушті, розповіла про аспекти нового проекту закону «Про телебачення та радіомовлення», над яким закінчує працювати робоча група у Парламенті. 

Основні тези нового проекту закону: необхідність  ліцензування лише тих суб’єктів господарювання, які використовують радіочастотний ресурс; розширення бази регулювання за рахунок нових медіа в технологічно нейтральний спосіб за повідомним принципом; введення ефективного способу регулювання телевізійного ринку – штрафних санкцій з боку Нацради за чітко визначені порушення, - на сьогодні підтримується більшістю розробників законопроекту. 

Але деякі положення нового проекту  викликають у фахівців та експертів найгостріші дискусії.

Серед спірних питань – яким чином далі буде здійснюватися видача ліцензій на цифрове ефірне мовлення: аукціони або «конкурси краси»?. Відповідь на це питання повинна мінімізувати корупційну/політичну складову, впевнені розробники нового ЗУ «Про телебачення та радіомовлення».   

При цьому розробниками пропонується змішана модель. По-перше, пропонується встановити мінімальні вимоги до програмної концепції – конкретний обсяг передач, які задовольняють суспільним інтересам (розвиток дітей, здоровий спосіб життя, місцева інформація, мовні чи культурні потреби національних меншин тощо).  По-друге, план розвитку міститиме детальний опис мовних ліцензій, які виставлятимуться на аукціон із зазначенням конкретних вимог до програмної концепції та інших деталей ліцензії.

Зі слів пані Бондаренко, аукціон  на заздалегідь відомих умовах  унеможливить  маніпулювати  перевагами запропонованих концепцій мовлення. Таким чином, всі учасники аукціону  будуть перебувати в однакових умовах. Державі також буде відомо хто саме є власниками компаній, які претендують на отримання ліцензії.

Тому що майбутнім законопроектом пропонується також встановити жорсткі вимоги щодо прозорості власності претендентів.  Якщо надана Нацраді інформація не дає змоги визначити вигодоодержувача, претендент не допускається до аукціону. Водночас пропонується здійснювати  громадський контроль – подана інформація про претендентів публікується ще до проведення аукціону. Також впроваджуються інші додаткові  гарантії прозорості та справедливості процедури ліцензування.

Одним з головних невирішених питань законопроекту залишається  формат Універсальної програмної послуги. Зі слів Олени Бондаренко, під час дискусії про необхідність УПП учасникам вдалося досягнути компромісу: програмна послуга зберігається з метою забезпечення плюралізму інформації та доступу споживачів до різноманітних програм мовлення. Серед ще не погоджених моментів, - формат УПП: «Універсальна програмна послуга не вимагається, але й не суперечить європейським стандартам.  Але обов’язкова УПП повинна бути розумною, не обтяжливою для провайдерів, відповідати чітко визначеному суспільному інтересу, бути пропорційною та прозорою», - переконана Олена Бондаренко.

Ліцензування супутникового мовлення, нагляд за дотриманням балансу у новинах, санкції за поширення контенту без відповідного дозволу (договору) правовласника – решта питань, які на сьогодні остаточно не врегульовані у новому законі «Про телебачення та радіомовлення».

Щодо санкцій за піратське поширення контенту, пані Бондаренко зазначила: «Санкції Національної ради не підміняють відповідальність за порушення у сфері авторського права і суміжних прав, передбачену чинним законодавством. Вони (санкції) встановлюються через  відсутність дозволу (договору) від правовласника на використання програм шляхом поширення в телекомунікаційних мережах, крім винятків передбачених чинним законом (йдеться про Універсальну програмну послугу). Спеціальний уповноважений орган у сфері охорони авторського права і суміжних прав - Державна служба інтелектуальної власності приділяє мізерно мало уваги проблемі піратства в сфері медіа. Наглядова функція Нацради з перевірки наявності договорів з правовласниками існує в чинному правовому полі, і має сенс її зберегти».

MediaComSummit-2013 відбувався в рамках проекту CrimeaMediaCom - безпрецедентної події у сфері медіа, що поєднала в собі конвергентні та індустріальні заходи, спеціальні події, виставки, тематичні акції та презентації. Засновники і організатори CrimeaMediaCom чотири лідируючі медіа об'єднання - Незалежна асоціація телерадіомовників, Асоціація Укртелемережа, Асоціація правовласників і постачальників контенту, Телекомунікаційна палата України.

У рамках CrimeaMediaCom, який тривав з 28 до 31 травня у м. Алушта, окрім Саміту, відбулися: Дні кабельного телебачення, VI Конгрес Незалежної асоціації телерадіомовників, Об’єднаний форум індустрії платного телебачення, Нарада юристів компаній систем платного телебачення.

Партнери CrimeaMediaCom – компанії Воля, Дата груп, система компаній НТВ-плюс в Україні. Спонсори – компанія Пепсіко, канал Мюзікбокс, ТМ Золота Амфора та Жан-Жак.

Контактна особа:

Христина Дрогомирецька

067 657 95 15

 project@nam.com.ua

 


Повернутись

Секції

Взяти участь
Організатор:
Партнери:
За підтримки:
Генеральний телевізійний партнер:
Генеральний медіа партнер:
Офіційний медіа партнер:
Інформаційні партнери: